• Kore, geniş bantlı internet dâhil olmak üzere dünyanın en iyi bilişim teknolojisini geliştirmek suretiyle devleti daha rekabet edebilir bir konuma getirme yolunda kritik öneme sahip bir araç olarak aktif bir e-Devlet politikası izlemiştir.
 • e-Devletin temelini Ulusal Temel Bilgi Sistemi (NBIS) bilgisayar ağları dâhil olmak üzere 1980'li yıllarda atarak, ilgili mevzuatın ve kurumların modernizasyonunu ise 1990'lı yıllarda gerçekleştirmiştir.
 • Kore hükümeti, 2000'li yıllardan itibaren e-Devleti yeni yüzyıl için en önemli ulusal gündem maddesi olarak belirledikten sonra 2001 yılından 2002 yılına kadar büyük çaplı 11 girişimin hayata geçirilmesine odaklanarak 2003 ile 2007 arasında e-Devlet yol haritasının en önemli kilometre taşları olarak 31 projeye daha imza atmıştır.
 • Devlet 2000'li yılların sonunda daha geniş bir uygulama alanı için e-Devlet sistemlerini birbiriyle birleştirip bütünleştirmeye başlayarak, e-Devletin tüm kamu sektöründe yaygınlaşmasını sağlamıştır.
 • Kore e-Devleti gözle görülür sonuçlar elde etmiştir. Yönetim faaliyetlerinin verimliliği ve şeffaflığı önemli ölçüde artmıştır; Yönetimsel kamu hizmetleri büyük ölçüde iyileştirilmiştir ve insanların politika oluşturma süreçlerine katılma fırsatları genişletilmiştir.
 • Bunun bir sonucu olarak Kore Birleşmiş Milletlerin 2010 ve 2012 yıllarındaki Küresel e-Devlet anketlerinin e-Devlet Geliştirme Endeksi ve e-Katılım Endeksi kategorilerinde ilk sırayı almıştır. Bu yüzden Kore e-Devletinin verimliliği uluslararası toplumda büyük kabul görmekte ve çeşitli e-Devlet sistemleri yabancı ülkelere ihraç edilmektedir.
 • Kore, şu sıralar kamusal kullanıcıların ileri bilgi teknolojisi ve birleştirilmiş devlet hizmetleri sayesinde arabirimden bağımsız olarak devlet hizmetlerine kolay ve ücretsiz erişimden yararlanabilmeleri için "Akıllı Devleti" yürürlüğe koymayı plânlamaktadır.
 • Kore böylece sosyal güvenlik ve düşük doğum oranı ve yaşlanan toplum gibi sosyal problemlerini çözebilecek duruma gelirken gelecekte de sosyal güvenliği ve kamu refahını ilgilendiren sorunlara aktif bir şekilde yanıt verebilecektir.
 • NOT: Orjinalinden çevrilmiştir.DİĞER YAZILAR

DÜNYA CORONAVİRUS PANDEMİSİNE NASIL BAKACAK?

Dünya Coronavirus Pandemisine Nasıl Bakacak

Salgın dünyayı sonsuza dek değiştirecek...
Daha Fazlası İçin Tıklayınız

DİZİ FİLM TAVSİYELERİ

 1. Yunus Emre
 2. Prision Break
 3. Lost
 4. Chernobyl
 5. The Crown

 <...
Daha Fazlası İçin Tıklayınız

NE OKUMALI?

AŞKIN EKOLOJİSİ, Prof. Dr. Mim Kemal ÖKE

AY HIRSIZI, Sunay AKIN

AYÇÖREĞİ VE DENİZYILDIZI, ...
Daha Fazlası İçin Tıklayınız

ANNE VE BABALAR İÇİN FİLM TAVSİYELERİ

 1. 120
 2. 3 Aptal
 3. 7.Koğuş Mucizesi
 4. Ankara Yazı Veda Mektubu
 5. Arad...
  Daha Fazlası İçin Tıklayınız